Den 9: Máš výkyvy nálad?

14. ledna 2017 v 20:46 | The Bell Jar Girl |  Deník

Jak už jsem nakousla v předchozím článku - ano, mám.
Na několika úrovních. Mám dvě poruchy, které způsobují výkyvy nálad, dost časté a dost prudké.
Osobně to vnímám tak, že bipolarita mi ovládá hlubší náladu, stálejší. Hraniční porucha mi ovládá "mělčí" nálady, povrchové, které se střídají častěji a jsou intenzivnější.
Výkyvy nálad mají pozitivní, i negativní stránku. Jako jasné negativum vnímám především to, že nevím, v jaké náladě budu zítra, nebo za pět minut. Pozitivum na druhou stranu je, že ta špatná nálada nevydrží zas tak dlouho.
Osobně mi větší trable způsobují ty dlouhodobější, bipolární výkyvy nálad. Když přijde deprese, neodejde tak rychle jako deprese spojená s hraniční poruchou.
Nejradši mám emocionální ticho. Klid. Prázdno. Borderline prázdno. Kdy člověk nemá žádnou emoci. Na twitteru jsem dělala průzkum, ze kterého mi vyšlo, že většina lidí pořád něco cítí. To si neumím představit, emoce jsou pro mě vyčerpávající, pokaždé. Cítím je intenzivněji než ostatní, tak možná proto, ale nic na spektru mezi ničím a vším prostě cítit neumím. Že je to příznak HPO jsem zjistila (jako plno dalších příznaků), až díky své přítelkyni, která to tak má taky. Nikdy dříve mě nenapadlo, že bezporuchoví lidé se pořád nějak cítí.
Život bez výkyvů nálad si představit neumím, nikdy jsem ho totiž nezažila. A nějakým zvráceným způsobem jsem za to asi i ráda. Možná jsem díky tomu nepředvídatelný magor, ale je to něco, co ke mně patří.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama